TOP

Ekmek kapısına pandemi kilidi

2019 yıl sonundan beri etkisi katlanarak devam eden Covid-19 hastalığı, dünyada 1 milyon 934’ü aşkın kişininin ölümüne neden oldu. Vaka sayıları ise 90 milyonu aştı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün hastalığı, pandemi ilan ettiği 11 Mart 2020 tarihinden beri tüm dünya görünmez bir tehlikeyle ortak bir savaş içinde ve bu savaşın başta sağlık olmak üzere, ekonomi, eğitim, politika-dış politika, turizm, hizmet gibi bir çok alana ağır etkileri oldu, olmaya da devam ediyor.
Ülkemizde de salgın tedbirleri kapsamında, kafe ve restoranların yeme-içme bölümlerinin kaldırılmasıyla işlemez hale gelen mekanların çoğu kapısına pandemi kilidini vurmak zorunda kaldı.

İşyerleri kapatılan işletme sahipleri, bu koşullar altında çalışmak zorunda olanlar ve DİSK Dev Turizm-İş Sendikası Marmara Bölge Başkanı Turgay Özdemir süreci 24 Saat’e değerlendirdi.

 

Pandeminin yükü işçilerin sırtında

Hastalıkla mücadelede bir yılı geride bırakmak üzereyken birçok ülkede günlük vaka sayılarında ve ölüm oranlarında rekor artışlar yaşanıyor. Birçok ülkenin çökme noktasına gelen sağlık sistemi, bu alanda ciddi reformlar yapılması gerektiğini de göstermiş oldu. Sadece sağlık sistemi değil elbette, zincirleme bir etkiyle küresel ekonominin aldığı darbe, birçok ülkenin altından kalkamayacağı boyutta.
Ekonomi paketleri hazırlayan birçok devlet, işsiz kalanlara veya işi olduğu halde işe gidemeyenlere ancak birkaç ay, cüzi miktarlarda destekler verebildi. Bazı ülkeler bu cüzi desteği bile sağlayamazken bazıları da pandeminin yarattığı ekonomik krizin yükünü yurttaşlarına yüklemeden salgını yönetmeyi başarabildi. Ve tabi henüz bitmeyen bir süreç olduğu için hangi ülkenin ekonomisinin daha ne kadar bu krizi kaldırabileceği net değil. Birçok ekonomiste göre, pandemi bitse bile uzun yıllar ekonomide yarattığı yıkıntıların etkileri devam edecek.  

DİSK Dev Turizm-İş Sendikası Marmara Bölge Başkanı Turgay Özdemir, ülkemizde pandeminin tüm yükünün işçilerin sırtına yüklendiğini belirterek, bu yüke ilişkin şu açıklamlarda bulunuyor:

“Pandeminin tek finans kaynağı işsizlik fonu yapılmış bugüne kadar. Bu fondan 13 milyar lira patronlara nakdi destek dağıtılmış ayrıca işçilerin kendi ücretlerinden kesilerek toplanan işsizlik fonundan, kısa çalışma ödeneğinden de 5.5 milyon para işçilere verilmiş ama bu işçiler iş üretmeye devam ediyorlar. Patronlar ödemesi gereken ücret yükünden kurtulmuş bulunmakta çalışan fabrikalar üretim zincirleri karına kar katmaya devam etmekte.”

 

Açlıkla mı mücadele edecekler virüsle mi?

Turgay Özdemir, işçilerin kapanan işyerleri nedeniyle ya evde kalıp açlıkla mücadele etmek zorunda olduklarını ya da  işe giderek virüse yakalanma tehdidiyle karşı karşıya kaldıklarını ifade ediyor:

“Günlük 39 TL ile geçinmeye çalışmaktalar, kira, faturalar, gıda, giysi bu paraylada ne yapacaklarını bilememekteler. Bir de tabi göçmenler ve sigortasız yani güvencesizsiz çalışanlar var, onlar bu süreçte maalesef o 39 TL’yi bile alamamaktalar. Fabrikalar çalışırken metrolar, metrobüsler tıklım tıklımken ikinci kez turizim sektörü diye adlandırdığımız başta kafe, bar restoran olmak üzere bir sürü işyerinin kapanmasına bir anlam verememekteyiz.
Ayrıca son açıklanan kira destek açıklaması hibe değil bir dalga geçme durumudur. İşletmeler kira, stopaj ve vergi yüklerin altında zaten boğulmuş durumdalar.
Yapılması gereken tam zamanlı bir kapanmadır ve insanlara yaşayabilecekleri bir gelir güvencesi sağlamaktır.”

İşletme sahipleri isyanda

Ülkemizde Covid-19 pandemisi etkisini göstermeye başladığı Mart 2019 itibariyle salgın tedbirleri kapsamında, birçok işyeri kapatıldı. Bu süreçte bir yılı geride bırakmak üzereyken, vakaların ve ölüm oranlarının rekor artışları nedeniyle yeniden tedbirlerin sıkılaştırılması kararı alındı. Kafe ve restoranların yeme-içme bölümüne gelen kısıtlama nedeniyle, işlemez hale gelen mekanların çoğu kapısına pandemi kilidini vurmak zorunda kaldı. Bazı işletme sahipleri mekanlarının tabelalarını kırarak duruma isyan etti. Sadece işletme sahipleri değil kapanan işyerlerinde çalışan servis elemanlarının, mutfak çalışanlarının veya temizlik görevlilerinin işsiz kalmasıyla birlikte zincirleme bir işsizlik sorunuyla karşı karşıyayız.

Kafe işletmecisi Ramazan Saraç, yasaklar nedeniyle işletmesini kapatan kişilerden yalnızca biri. Saraç, işyerini kapatma sürecini şöyle anlatıyor:

“Pandemi öncesinde bir sürü masraf yaparak, borçla harçla mekanı açtım. Pandemi patlayınca daha bir kuruş kazanamadan, kapatmak zorunda kaldım. Haliyle borçlarımı da ödeyemedim. Aldığım her şey içerde çürüdü. Hadi bu sene toparlarım diye düşünerek tekrar mekanı açmak için yine bi dünya masraf yaptık. Bu defa da dediler ki yeme-içme bölümü yasak, masalar kalkacak. E ben kafeyim, millet ayakta çayını kahvesini içmez, buraya dinlenmeye geliyor insanlar. Buraya yakın işyerlerinin çalışanları molalarda buraya gelecek, oturamayınca gelmiyor işte. Kimse gelmeyince biz de kilidi vurduk yine kapıya. Borç üstüne borç yaparak mekan açtık ama elde var sıfır. Devletten bir destek bekledik o da gelmedi” 

Mola ve dinlenme hakları gasp ediliyor

Kafe ve restoranların yeme-içme bölümlerinin kaldırılması sadece işletme sahiplerini zor durumda bırakmıyor. Hizmet, üretim veya diğer sektörlerde çalışmaya devam edenler, molalarında yeme-içme ihtiyaçlarını karşılayamıyor, dinlenemeden işlerine geri dönüyor.

Bir alışveriş merkezinde çalışan 26 yaşındaki Buket Ö. molalarda yaşadığı sıkıntıyı şöyle aktarıyor:

“Bir avm çalışanının 45 dk’lık yemek molasını verimli değerlendirebilmesi mümkün değil. Çünkü minimumda gittiğiniz bir yerde yemek servisini almanız 15-20 dk’yı bulabiliyor, kalan zamanı da verimli geçirebilmek adına hızlı olmanız gerekiyor. Pandemi sürecinde yemeklerimizi evden getirmek en pratik çözüm fakat her mağazanın arka planında bunun için müsait yeri yok. Ayakta, rahatsız bir kolinin üzerinde yemek yemek zorunda kalabiliyoruz.
Şu an bütün işletmeler paket serviste ve oturabileceğimiz tek bir alan bile yok. Zaten gün içerisinde sürekli ayakta çalışan bizler molalarımızda dinlenemiyoruz”

Ayşe S. ise on kişilik bir ekipten oluşan kozmetik mağazasında yönetici olarak çalışıyor. Yasakların kendisini ve çalışanlarını nasıl etkilediğini şöyle anlatıyor:

“Hafta sonu yasaklarının başlamasıyla birlikte normalde molalar dahil 52 saat çalıştığımız 1 haftayı 5 güne sığdırmak zorun kaldık. Ayrıca kadroların azalmasıyla çalışanların iş yükü arttı. Günde on saat ayakta çalışan personelin oturarak dinlenme imkanı yok.Tüm hafta yoğun bir tempoyla çalışmak zorunda kalıyorlar ama haftasonlarında izinli olsalar bile hiçbir ihtiyaçlarını karşılayamıyorlar. Çünkü her yer kapalı. Bunun dışında yemek alanlarının kapatılmasıyla birlikte personeller ya yangın merdivenlerinde ya da çimlerde hızlı hızlı yemek yemek zorunda kalıyorlar. Havaların soğumasıyla birlikte artık bu da mümkün değil. Depoda yiyemez alan yok, alan olsa da mesafe korunamadığı gerekçesiyle şirketler izin vermiyor. Avm içinde yemek yasak, dışarı da yemek yasak personeller nerede yemek yiyecek? Yine aynı şekilde avm içinde sigara içmek yasak, yolda yasak, caddede yasak. Avm personeli çalışırken nerede sigara içebilecek?

 

(Bu haber 21 Ocak 2021 tarihinde 24 Saat Gazetesi’nde yayımlandı)

http://www.24saatgazetesi.com/ekmek-kapisina-pandemi-kilidi/