TOP

CİNSEL ŞİDDETİ TANIYOR MUSUNUZ?

Dinlemek için playe tıkla

Sorunlu bir boşanma döneminin ardından, benim yaşadıklarıma benzer sorunları yaşayan kadınlara yardım etmem gerekiyor diye düşündüm. En yakınımdakilerden başlayarak zorla evlendirilen kadınlara, bıkmadan usanmadan boşanmaları gerektiğini anlattım durdum. Her fırsatta onlara çaresiz olmadıklarını  anlatmak istiyordum. Bu dertle çeşitli kadın çalışmalarına katıldım. Bu çalışmalara katılırken belki amacım birilerine yardım etmekti ama farkında olmadan en çok kendime yardımcı oluyordum. Başıma gelen şeyin ne olduğunu idrak ediyordum. Kavrayamadığım, içinden çıkamadığım birçok şey anlam bulmaya başlıyordu. Suçlu ben değildim, bunu ben istememiştim. Başıma gelen hi bir şeyin sorumlusu ben değildim.
Bunları bir günde öğrenmedim. Çok zaman geçti, çok insan, çok kitap, çok hikaye dokundu. Fakat en tetikleyici olay şuydu ve hala hatırladığımda tüylerim diken diken oluyor. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’yle ilgili bir çalıştayı asiste ediyordum. Toplantı büyük bir salondaydı ve oldukça kalabalıktı; çeşitli kadın örgütleri, belediye başkanları, bazı kurum ve kuruluşların yöneticileri vardı. Bir kadın sunum yapmak için çıktı, evlilik içi cinsel şiddeti anlatıyordu. Anlatılan her şeyi de dinliyordum tabii. Kadın bir anda ‘evlilik içinde yaşanan tecavüzler’ diye bir cümle kurdu, başımdan aşağı kaynar sular dökülmüş gibi oldum. ‘Evlilik içi tecavüz’ kavramı defalarca kulağımda çınlamıştı.
Meğer ben yıllardır tecavüze maruz kalmıştım, meğer zorla gerçekleşen her cinsel ilişki sırasında hissettiğim o iğrenç duygu bundan kaynaklanıyormuş. Hemen salonu terk edip, lavaboya koşmuş, dakikalarca bağıra bağıra ağlamıştım.”

Bu cümleler 3 yıllık evliliği boyunca cinsel şiddete maruz bırakılmış genç bir kadına ait.
Siz de farkında olmadan cinsel şiddete maruz kalıyor olabilirsiniz.
Şiddet, genç ya da yetişkin çoğu kadın için kafa karıştıran bir durum. Bu nedenle, şiddetin uyarı sinyallerini tanımak şiddeti önlemede büyük önem taşıyor.

Özellikle evliliklerde ya da duygusal, romantik, cinsel beraberliklerde cinsel şiddet olarak tanımlanacak birçok davranışın olağan kabul edilmesi, utanıldığı için anlatılmaması veya sorunun inkar edilmesi bu konunun yeterince gündeme gelmesi ve tanınması önünde büyük engel yaratıyor. Mesela kıskançlık, koruma, endişe etme gerekçesiyle yapılan birçok davranış aslında cinsel şiddet içerir.

Araştırma dosyasının tam metnine Kısa Dalga’dan ulaşabilirsiniz.