TOP

KADINLAR VE KURABİYELER 2: YILDIZ KARANLIĞIN PARILTISI

K

Kadınların mücadele hikayelerini paylaştıkları yeni podcast serimiz Kadınlar ve Kurabiyeler’in ikinci bölümünde Yıldız’ın hikayesini dinliyoruz.

Yıldız, 29 yaşında. Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun. Özel bir şirkette mühendis olarak çalışıyor. Çalıştığı şirkette olmasa da çevresinde “kadından mühendis mi olur” şeklinde tepkilerle sık karşılaştığını dile getiriyor.    

Yıldız, Kadınlar ve Kurabiyeler’de çocukluğu boyunca içinde yaşadığı şiddet döngüsünü bizimle paylaşmak istedi. Yıldız, yetişkin bir birey olana kadar; babası tarafından fiziksel, psikolojik, cinsel, ekonomik gibi şiddetin her türlüsüne maruz kalan annesini, bunlara şahitlik etmek zorunda kalan kardeşlerini ve tabi kendisini bu şiddet döngüsünden kurtarabilmekle mücadele etti.

Her defasında kendisini bu şiddetin sorumlusu gibi hisseden Yıldız,

“Annem sürekli, sözlü bir şekilde şunu ifade ederdi. ‘Buna sizin için katlanıyorum, siz birer yetişkin olana kadar, kendi mesleğinizi elinize alana kadar, buna katlanacağım…’ Sanki hep bizim yüzümüzden o şiddet döngüsünün içinde kalmak zorundaymış gibi konuşuyordu. Ben de hep çocuk aklımla bizim yüzümüzden bu erkek şiddetine maruz kalıyor, buna katlanıyor duygusuyla büyüdüm ve sürekli bu soruna çözüm aradım” diyor…

Unutmayın hikayeler bizi birbirimize bağlar. Gelin Yıldız’ın hikayesini birlikte dinleyelim.

Spotify’dan dinlemek için tıklayın