TOP

ÖTEKİ EVREN

Bir öte evren düşünün, paranın ve gücün olmadığı…

İstediğiniz yere gidip istediğiniz yemeği, tatlıyı, içeceği sipariş ediyorsunuz ve hiç bir para ödemeden, elinizi-kolunuzu sallaya sallaya mekandan çıkış yapıyorsunuz.

Kimse de arkanızdan bağırmıyor “hooop kardeş hesabı unuttun” diye…

Cebinizde ne kadar paranın olduğu, banka hesaplarınızın bakiyesi, kredi kartlarınızın limiti kimsenin umrunda değil. Çünkü hiç bir yerde geçmiyor. E işe yaramayınca cebinizde para da yok, banka hesaplarınız yok, kredi kartlarınız yok, hatta -varsa hala bunu yapan- yastık altında altınlarınız bile yok.

Oturduğunuz eve her ay kira ödemeniz gerekmiyor, elektirik-doğalgaz bilmem ne faturasını dert etmenize hiç gerek yok, (bu dünyada habire faturalarına zam gelenler düşünsün) hiç bir ücret ödemeden sahip olduğunuz bi arabanız var ve arabanızı ihtiyaç duyduğunuz her an full’leyebiliyorsunz, (bu dünyada her gece akaryakıta zam gelmesi hiç umrunuzzz değil)

Yaptığınız seyahatler, uçak biletleriniz, kaldığınız oteller hepsi ama hepsi ücretsiz.

Mağaza gezerken kıyafetten önce etiketine bakma derdi yok, ne alırsanız alın ücretsiz. Market alışverişleriniz ve başka her neyin alışını verişini yapıyorsanız hepsi ama hepsi beleşşşş!

Bi işiniz var -e tabi iş var, bunca konforun içinde bi zahmet az çalışın- iş yerinize istediğiniz saatte gidiyorsunuz, gitmek istemezseniz de gitmiyorsunuz. Zaten istediğiniz işi yapıyorsunuz da ola ki zamanla sıkıldınız hemen istediğiniz işe geçiş yapabiliyorsunuz. İş yerinizde patron yok, hiyerarşi yok, deneyim-tecrübe blabla ayrımı yok! Herkes eşit şartlarda, eşit koşullarda çalışıyor. (İnanır mısınız kadınlar bile ? ) Pozisyonlar yok, statüler yok, iş bölümü var. Herkes işin anladığı kısmını yapıyor.

E tabi maaşın da olmadığını anlamışsınızdır. Nasılsa paranız burda geçmiyor ya. Ama işinizin bir karşılığı var tabi. Çalışarak öteki evrende kalma sürenizi uzatabiliyorsunuz. Vizenizi uzatmak gibi düşünün ?   

Kısacası, bu dünyadaki parayla ilgili tüm sistemin çöktüğünü ve paranın tedavülden kalktığını düşünün…

Ohhh be hepimiz bi rahatladık mı?

*****

Bu dünyanın içinden geçen, altını-üstüne getiren, iliğimizi kurutan diğer bir unsur olan güç de öteki evrende yok! Kesin bilgi mi? Kesin bilgi arkadaşlar güç ve güçle ilişkili hiç bir şeye öteki evrende yer yok!

Yönetenler yok, bakanlar yok, siyasi partiler yok, yasama-yürütme-yargı sistemi yok (bi dakka ya o zaten bu dünyada da yok, yani var da yok )

Öyle ben şunun oğluyum, bunun yeğeniyim, benim dayım bilmem kim, beni de şuraya bakan yapın, ben de bilmem nerenin sahibi olayım blablabla yok. Kimsenin umru değil kardeşim sizin bu dünyada kimin neyi olduğunuz. Bu dünyada olan bu dünyada kalır…

Güce denk gelen mülk sahipliği yok, makamlar-mevkiler yok!

Aşiretmiş, köklü bir aileymiş, bilmem şehzade torunuymuş yok kardeşim etiketleriniz okunmuyor burda. Hiyerarşinin en küçük yapı taşı olan aile kurumu yok. (Bu dünyada her haltı aile ve toplum yapısı bozuluyor diye yasaklayanlar düşünsün)

E tabi bununla bağlantılı olarak evlilik diye bişey de yok. Siz dünyalılar, istediğiniz kadar evlilik için yanıp tutuşun, düğünde takılacak altınları düşünün öteki dünyada böyle çağdışı bir etkinliğe yer yok.   

Gücün olmadığı yerde sömürü-eşitsizlik-adaletsizlik de olmaz de mi?

Güç kaybetme korkusuyla yalana-dolana-sahtekarlığa da batmaz kimse herhalde…

Ee daha ne olsun, hepimizin hayalindeki düzen değil mi?

Düşünün ki sosyalistler de buna benzer bir düzen vaad ettiler, başaramadılar. Komünistler “durun siz, bizde o iş, biz hallederiz” dediler onlar da ellerine yüzlerine bulaştırdılar.   

Kapitalizmin yanılgısından bahsetmiyorum bile…

Neden mi başaramadılar çünkü hepsinin merkezinde -adı değişse de- bir güç vardı. Birinde devlet, birinde toplum, birinde birey…

Ama raaağattt olun beyler, bu evrende güç yok!

Nasıl güzel değil mi? Sizin de canınız çekti mi?

Çekmez mi? Walla ölülerinize basa basa koşarsınız böyle bi evrene…

Ama tabi herkesin yaşamayı hak ettiği bir evren değil orası. Belli şartlar-koşullar var. Bu koşulları sağlayabilirseniz, evrene giriş vizeniz elinizde!

Hemen surat ekşitmeyin be! Öyle atla-deve değil…

Mesela şiddete eğilimli kişiler öteki evrende yaşama hakkını sittin sene elde edemezler… Öyle kırıp dökenler, sağa-sola savuranlar, asarımlar-keserimler, bağır-çağır konuşanlar yok kardeşim, kusura bakmayın size vize falan yok.

İsterseniz öteki evrenden biriyle evlilik yapın yine de çıkmaz o vize.

Gerçi zaten öteki evrende evlilik de yok ?

Tahammülsüz, hoşgörüsüz, dengesiz, saygısız-sevgisiz kimseye vize yok!

Çok yiyenler, çok içenler, çok uyuyanlar, her şeyi çoook yaparak b*kunu çıkaranlar, size de vize yok!

Kendisini bi halt sanarak dünyanın bi tek kendisi için döndüğüne inananlar,

İnsana, hayvana, doğaya her türlü canlıya zarar verenler,

İnsanı bu dünyanın merkezinde ve her şeyin üstünde sananlar size de giriş izni yok!

G*tten uydurma ideolojileri-düşünceleri insanlara pompalayanlar,

Her gücü elde edenin kendisine göre revize ettiği yaşam biçimini dayatanlar,

Sistemi kendi keyfine göre evirip çevirip düzen diye yutturanlar siz bu dünyada kalmaya devam kaarşiim!   

İtlik-serserilik-hergelelik peşinde koşanlar -bazen çok güzel oluyor biliyorum ama- kusura bakmayın kardeşler sizi de almıyorlar. Bakın bu kısmına ben de şaşırdım ?

Tembel, elinden bi halt gelmez, ne kendine ne başkasına bi faydası dokunmaz, işe yaramazlar sizi de almazlar bence. (e ama siz de bi silkelenin be kardeşim)

Hasetlik, kıskançlık, hinlik, fitne-fücür peşinde koşanların hiiiiiç şansı yok!

Neyse işte yoruldum, bu böyle devam eder.

……. kalan boşlukları yukarıdakilere uygun şekilde siz doldurursunuz artık ?

Her yere sigara izmariti atanlar sizi de unutmadım, gerçi sizin bu dünyada bile yeriniz yok?

 

*****

Bu yazı 10.12.2022 tarihinde Bianet.org’da yayımlanmıştır??

“Öteki Evren”