TOP

Çok bilinmeyenli denklem: Covid19 aşısı

Koronavirüs salgını bir yılı geride bırakmak üzereyken birçok ülkeden aşı çalışmalarıyla ilgili umut vaat eden haberler geliyor. Bazı ülkeler klinik çalışmaları tamamlanan aşı adaylarıyla sözleşmeler imzaladı. Türkiye de Çin menşeli CoronaVac aşı için 50 milyon dozluk bir sözleşme imzaladı. Aralık ayı ortalarında sipariş edilen aşılar uygulanmaya başlanacak ama birçok kişi için aşı güvenliği konusu henüz netlik kazanmış değil.
?Piyasaya sürülen aşılar güvenli mi?
?Aşıların yan etkileri nedir?
?Herkes aşılanmak zorunda mı olacak?
?Getirilen aşılar herkese yetecek mi?
?Aşılar ülkelere nasıl dağıtılacak?
?Aşı koronavirüse kesin çözüm olacak ve bizleri normal hayata döndürecek mi?

Time Code programının bu bölümünde Yeşim Özdemir, bu ve benzeri birçok konuyu Halk Sağlığı Uzmanları Prof. Dr Nilay Etiler ve Dr. Tolga Şahin ile konuşuyor.

Time Code 19:26
“Tüm dünyayı ne kadar zamanda aşılayabiliriz, bu bize pandeminin ne kadar zamanda ortadan kalkacağını gösterecek. Eğer biz tüm dünyayı, tüm dünya derken % 80’ini kastediyorum, bir yılda aşılayabilirsek ve aşı etkinliği de bir yıl ise o zaman bir yılın üzerindeki bir zamanda pandemi ortadan kalkar.”(Dr. Tolga Şahin)
Time Code 23:58
“Aşılar uygulamaya girdikten sonra yeterli bilimsel çalışmalar yapılıp ondan sonra yan etkilerle ilgili dağılımı daha net olarak göreceğiz.” (Prof. Dr. Nilay Etiler)