TOP

TÜRKİYE’DEKİ SİYAHLAR IRKÇILIĞI ANLATIYOR

Dinlemek için playe tıkla

Black lives matter, yani “siyahların yaşamı değerlidir” sloganıyla siyahlara yönelik ırkçılığa ve ayrımcılığa karşı tek ses oldular. Beyazların üstünlüğüne, siyahların değersizleştirilmesine ve eşitsiz yaşam koşullarına son verilmesi için Amerika’da başlayan protestolar tüm dünyaya yayıldı.

George Floyd’un ölümü Türkiye’de de protesto edildi.

Peki çeşitli nedenlerle Türkiye’ye gelmiş, burada yaşayan veya zaten Türkiye’de doğup büyümüş, kuşaklarca bu topraklarda yaşayan siyahlar,,, Amerika’da yaşanan olayla ilgili ne düşünüyor? Türkiye’de yaşayan siyahlara yönelik ırkçılık var mı?

İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından Haziran ayında ırkçılıkla alakalı yapılan ankete göre, katılımcıların yüzde 35’i Türkiye’de ırkçılığın olduğunu düşünüyor. İki sorunun sorulduğu ankette, İlk soruda Türkiye’de ırkçılığın olup olmadığı sorulurken, ikinci soruda ise Türkiye’de, Amerika’da yaşanan George Floyd cinayetine benzer bir olayın yaşanma ihtimali soruluyor. Katılımcıların yüzde 42’si Türkiye’de de polis tarafından işlenen böyle bir cinayetin olabileceğini düşünüyor.

Türkiye’de yaşayan siyahlara yönelik ırkçılık var mı?

Bu soruyu muhataplarına sorduk.

Araştırma dosyasının tam metnine Kısa Dalga’dan ulaşabilirsiniz.