TOP

SOKAK HAYVANLARI SORUNU NASIL ÇÖZÜLÜR?

Dinlemek için playe tıkla

Son zamanlarda sokaklardaki köpekler tarafından saldırıya uğrayanların paylaştıkları görüntüler nedeniyle sokak hayvanları sorunu tekrar gündeme geldi. Sosyal medyada başlayan bu tartışma, farklı grupların tartışmaya dahil olmasıyla birlikte büyüdü ve artık ciddi bir mesele olarak kamuoyunun gündeminde yer alıyor.

Ben Kısa Dalga’dan Yeşim Özdemir, Time Code’un bu bölümünde sokak hayvanlarıyla ilgili çözümsüzlüğe sürüklenen bu tartışmayı tüm yönleriyle ele alıyor, sorunun çözümüne ilişkin muhataplar arıyorum…

 

Sokak hayvanlarıyla ilgili bu tartışmanın bi tarafında sokaklarda yaşayan köpekler tarafından saldırıya uğrayanlar veya saldırıya uğrayanların yakınları var. Bu kişilerin talepleri başıboş köpeklerin sokaklardan toplatılması, barınak vb yerlere götürülmesi yönünde. Öbür tarafında sokaklarda yaşayan köpeklerin toplatılmasının hayvan hakları ihlali olduğunu düşünenler var ve bu kişilerin talepleri hayvanların sokaklardan toplatılması yerine ilgili kurumların sokak hayvanlarıyla ilgili üzerine düşen görevi yapması yönünde.

Karşılıklı taleplerin çatıştığı bu tartışma, köpek saldırıları nedeniyle artan ölüm ve yaralanmalarla iyice büyüyor. Yakın zamanda (5 Mart, Cumartesi günü) Antalya’nın Serik ilçesinde, sokaktaki köpekten kaçarken kamyonun çarpması sonucu ağır yararlanan 9 yaşındaki Mahra Melin Pınar’ın tedavi gördüğü hastanede ölmesiyle bu tartışma iyice alevlendi.

Araştırma dosyasının tam metnine Kısa Dalga’dan ulaşabilirsiniz.