TOP

Bir orman yangınının hikayesi

Kısa Dalga’dan Yeşim Özdemir, 18 Eylül’de Antalya Adrasan’da çıkan yangını sahada takip etti ve bir orman yangınının hikayesini çıkardı.

Yemyeşil ağaçların simsiyah küle dönüşü ve birkaç gün öncesinde oksijen deposu olan bir ormanın üzerindeki kara bulutlar…
“Her zaman aynı rüzgarlı havada, rüzgarın estiği yöne doğru yakıyorlar…” Adrasan’da 18 Eylül’de çıkan orman yangınıyla ilgili şüphesini böyle dile getiriyor Musa Silahçılar. Özellikle Ege ve Akdeniz’deki yangılar için akla ilk gelen bir tesis için alan açıldığı oluyor. Haksız da değiller. Yanan bölgelerde yükselen otel inşaatları en somut kanıt. Orman Bakanlığı’nın verilerine göre, 2019’da 11 bin 332 hektar orman alanı yandı. 2020 verileri henüz tamamlanmadı ancak şimdiye kadar yaklaşık 4 bin 99 hektarlık orman alanı yandığı bakanlık verilerinde yer alıyor.

Adrasan’daki yangın kontrol altına alındıktan sonra “kısa bir haber” olarak basında yer aldı.
Kısa Dalga Medya’dan Yeşim Özdemir, Adrasan yangınını üç gün boyunca sahadan izledi ve alevlerin kontrol altına alınmasından sonraki izlenimlerini aktardı.

?Adrasanlı Musa Silahçılar anlatıyor: Yangın kasıtlı gibi geliyor bize. Her zaman aynı rüzgarlı havada, rüzgarın estiği yöne doğru yakıyorlar.

?Adrasanlı Emre Göse: itfaiyeciler yangına gerekli müdahaleyi yapmadı.
Söndürme ekipleri ise gece gündüz çalıştıklarını söylüyor. Bir görevli “24 saat uyumuyoruz” diyor.

?Adrasan yangınından sonraki haberlerde 60 hektar alanın zarar gördüğü belirtildi. Oysa yangın söndürme ekipleri yaklaşık 300 hektarlık bir alanın yandığını söylüyor.

?Yangın sonrası kalan ağaçlar tek tek sayılıp, ihaleyle satılıyor.